sobota, 5 sierpnia 2017

Flara Irydium 55 -6,7 Mag



Czas kiedy Księżyc rozświetla niebo nie jest czasem kiedy możemy fotografować bez przeszkód. Mocne zaświetlenie nieba powoduje iż niebo jest bardzo rozjaśnione a wielu gwiazd nie widać w tym bladej wstęgi drogi mlecznej. Co wtedy my mamy począć? Jeśli nie jesteśmy fanatykami obserwacji Księżyca proponuję zapoznać się z tematem FLAR IRYDIUM

 
Są to tak naprawdę satelity telekomunikacyjne odpowiedzialne za przenoszenie informacji w skali globalnej. Tworzy je sieć 66 satelit okrążających Ziemię choć pierwotnie miało ich być 77. Liczba atomowa Irydu wynosi 77 stąd nazwa satelit. Co w nich takiego niezwykłego? Podczas ich lotu w przestrzeni następuje ustawienie kiedy satelita jednym z swoich paneli ustawia się idealnie pod kątem obserwatora i odbija w jego stronę flarę. Flary te są najjaśniejszymi obserwowanymi pozaziemskimi zjawiskami. Mogą osiągnąć nawet -8,5 w skali Magnitudo. Jest to zjawisko niestety lokalne i flara bardzo jasna w jednym miejscu może być ledwo widoczna w oddalonym o kilka kilometrów a nawet wcale!
 


Jak więc śledzić te zjawiska? Z pomocą przychodzi nam internet i strona Heavens Above która jest całkowicie po Polsku!!!

Po wejściu na stronę w prawym górnym rogu ustawiamy swoją lokalizację. Wpisujemy naszą miejscowość i aktualizujemy dane. Później już na głównej stronie szukamy działu Irydium i wyszukujemy interesującą nas flarę. Podane mamy dokładne namiary czasowe wystąpienia błysku a także po kliknięciu na szczegóły dostajemy się do mapy nieba z dokładnie zaznaczonym punktem na niebie wystąpienia rozbłysku.
 


Dziś za cel wziąłem flarę Irydium 55. Będąć w terenie nie mając dostępu do Heavens Above dobrze jest posiłkować się programami na system Android. Szczerze polecam więc program Heavens Above na Androida

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.heavens_above.viewer

Oprócz obserwacji satelit Irydium program pokaże nam także inne satelity oraz Międzynarodową Stację Kosmiczną ISS. Pokaże nam także dokładny czas flary a w wersji płatnej zaalarmuje nas odpowiednio wcześniej o zjawisku.

Do fotografii Irydium dobrze użyć wężyka spustowego z Interwałomierzem oraz statywu. Wcelowujemy aparat w miejsce wystąpienia flary ustawiamy wybrane parametry z czego najlepiej wybrać czasy około 30 sekund i ISO powyżej 800. Kilka ujęć składamy w programie graficznym i możemy cieszyć się wspaniałymi widokami jak poniżej
 



Irydium55 5.08.2017 22:57 Bełchatów ISO 1600 3x30s F5,6 Canon 350D + 18-55 na 55mm
 

Każdy z was niech spróbuje złapać swoją flarę :) Można się przekonać że te jasne błyski to niosące sporą adrenalinę zjawiska. Są w pełni przewidywalne a można zaimponować bliskim i znajomym grająć przepowiednię :D:D:D:D. A nóż dziewczynie... Pozdrawiam wszystkich i życzę pogodnych nocy :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz