piątek, 22 lutego 2019

Polowanie na Egzoplanety 22.02.2019

To już dzisiaj. Z dniem tym mam zamiar rozpocząć projekt obserwacji egzoplanet metodą DSLR. Na czym ta metoda polega a także czy przy współczesnej technologii jest w ogóle możliwe iż amatorzy astronomii mają szanse na tego typu obserwacje???




Może i porywam się z motyką na Słońce jednak jedno wiem na pewno. Nie spróbuję nie będę wiedział. Według wielu artykułów jakie prześledziłem w sieci jest możliwość "złapania" tranzytu egzoplanety na tle odległej gwiazdy przez amatorski sprzęt. Brzmi niesamowicie? Też tak pomyślałem. Jednak trochę teorii

Sam tranzyt egzoplanety obserwujemy niejako pośrednio. Blask gwiazdy na le której przechodzi planeta delikatnie blaknie o ułamki procenta blasku. Są to różne wartości od 0,1 mag przy planetach naprawdę dużych do nawet 0,001 mag przy planetach maleńkich w porównaniu do gwiazdy macierzystej. 

Z pomocą dla amatorów astronomii przychodzi wiele serwisów udostępniających nam dane ap ropo już odkrytych egzoplanet oraz czasów kiedy następny tranzyt nastąpi a co najważniejsze jak długo potrwa i jak głębokie będzie to zaćmienie.

22.02.2019 roku o godzinie 20:28 rozpocznie się tranzyt planety na tle gwiazdy QUATAR - 1B o jasności 12,84 mag. Jej jasność powinna spaść do 12,86 mag w ciągu pół godziny. 

Pewnie wielu z was zadaje sobie pytanie czy da się wykryć różnice jasności rzędu 0,02 mag. Otóż odpowiem tak...MAM NADZIEJĘ :D

Sam sposób rejestracji tranzytu to seria 15 sekundowych ekspozycji na nieco rozogniskowanej gwieździe przy minimalnym ISO jakie pozwoli na zebranie danych fotometrycznych. 

Jeśli się uda to otwieramy szampany...jeśli nie i tak pojawi się obszerny artykuł z tych obserwacji a także wniosków na pewno z wygenerowaną krzywą jasności. 

Emocje sięgają zenitu? U mnie tak...


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz