M13. Czyli najbardziej znana gromada kulista gwiazd nieba północnego na przełomie września i października jest już co prawda bardzo nisko jednak zdecydowałem że to ona padnie łupem pierwszego poważnego materiału z SW 80/400. Montaż Star Adventurer prowadził pewnie i bez pojechań mimo swojej wagi i problematycznego wyważenia.
M13 jest gromadą o średnicy około 145 lat świetlnych i znajduje się w odległości 25,1 tysiąca lat świetlnych od Ziemi. Jako obiekt o jasności 5,8 magnitudo, zajmujący na niebie obszar 20 minut kątowych, Gromada Herkulesa jest widoczna nieuzbrojonym okiem tylko w bardzo sprzyjających warunkach. Za pomocą teleskopu o aperturze 100 mm można rozróżnić pojedyncze gwiazdy. Jest największą i najjaśniejszą gromadą kulistą północnej półkuli nieba. W jądrze znajdują trzy połączone ciemne pasma zwane Śmigłem.
Zawiera kilkaset tysięcy gwiazd, być może nawet około miliona.
W pobliżu, 28 minut kątowych na północny wschód, widoczna jest galaktyka NGC 6207
W teleskopie M13 prezentuje się jako mglista plamka o dość jasnym centrum coraz bardziej ciemnieje w kierunku obrzeży. Zbierając światło za pomocą aparatu uzyskujemy efekty niezwykłe:)
Na materiał składa się 100 klatek po 60 sekund każda na ISO 1600.
100% klatka z materiału z wyrównanym tłem oraz wyciągniętą kulistą. Pięknie rozbita po sam środek jednak przepaliłem go specjalnie dla ujawnienia jej obrzeży |
Croop na gromadę z uwzględnieniem jej środka ujawnia budowę m13 wewnątrz. |
3 etapy obróbki zdjęcia. Od lewej pojedyncza klatka na surowo poprzez stack i zdjęcie wynikowe |
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz