środa, 15 listopada 2017

Gwiazdy podwójne- MIZAR I ALKOR

Dziś przedstawię wam układ wielokrotny Mizar i gwiazdę podwójną Alkora Mizar to bardzo jasny układ w konstelacji Wielkiej Niedźwiedzicy, konkretnie znajduje się w załamaniu "dyszla" Wielkiego Wozu, można ją dojrzeć nawet w mieście. Jej towarzysz Alkor, znajduje się tuż obok niej, jednak jest odrobinę ciemniejszy i dostrzeżenie go gołym okiem wymaga względnie dobrych warunków. 








Obiekt ten jest polecany początkującym jako jeden z pierwszych do obserwacji, gdyż znalezienie go na niebie jest bardzo proste, a widok, jaki dostarcza, na długo potrafi zapaść w pamięć. Mizar to układ wielokrotny: po skierowaniu w jego stronę teleskopu, bez problemu dostrzeżemy bardzo jasną gwiazdę Mizar A, a zaraz obok ciemniejszy Mizar B. 

Alkor i Mizar w obiektywie 200MM
W teleskopie układ wygląda na podwójny, w rzeczywistości jednak jest to układ poczwórny, para gwiazd krążących wokół siebie krąży również wokół drugiej pary gwiazd. Dostrzeżenie tego układu jako poczwórnego mimo dosyć bliskiej odległości od nas (ok. 78 lat świetlnych) jest niemożliwe, można to udowodnić jedynie metodą spektroskopową. Składniki Mizar A1 i Mizar A2 obiegają się wzajemnie w ciągu 20,5 dnia. 

Dla drugiej pary Mizar B1 i Mizar B2 okres ten trwa ok. pół roku. Piękna tej czwórki, dodaje jej para gwiazd Alkor, która najprawdopodobniej jest również powiązana grawitacyjnie z wyżej wspomnianym układem, okres orbitalny Alkora i Mizara szacuje się na 750 tysięcy lat. Przy obserwacjach warto pamiętać jaki wpływ miał ten układ w poznawanie wszechświata, Mizar miał okazje pierwszy raz pokazać się jako para gwiazd prawdopodobnie już w 1617 roku i stała się pierwszym układem podwójnym znalezionym przy pomocy teleskopu, oficjalnie zostałą uznana jako podwójna w 1650 roku, zaś w 1889 roku została pierwszą znaną nauce gwiazdą spektroskopowo podwójną.

 Ciekawostką jest również to, że dawniej Mizar i Alkor były używane jako narzędzie do badania ostrości wzroku m.in. przez Arabów czy Indian.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz