Obiekt ten jest polecany początkującym jako jeden z pierwszych do obserwacji, gdyż znalezienie go na niebie jest bardzo proste, a widok, jaki dostarcza, na długo potrafi zapaść w pamięć. Mizar to układ wielokrotny: po skierowaniu w jego stronę teleskopu, bez problemu dostrzeżemy bardzo jasną gwiazdę Mizar A, a zaraz obok ciemniejszy Mizar B.
Alkor i Mizar w obiektywie 200MM |
Dla drugiej pary Mizar B1 i Mizar B2 okres ten trwa ok. pół roku. Piękna tej czwórki, dodaje jej para gwiazd Alkor, która najprawdopodobniej jest również powiązana grawitacyjnie z wyżej wspomnianym układem, okres orbitalny Alkora i Mizara szacuje się na 750 tysięcy lat. Przy obserwacjach warto pamiętać jaki wpływ miał ten układ w poznawanie wszechświata, Mizar miał okazje pierwszy raz pokazać się jako para gwiazd prawdopodobnie już w 1617 roku i stała się pierwszym układem podwójnym znalezionym przy pomocy teleskopu, oficjalnie zostałą uznana jako podwójna w 1650 roku, zaś w 1889 roku została pierwszą znaną nauce gwiazdą spektroskopowo podwójną.
Ciekawostką jest również to, że dawniej Mizar i Alkor były używane jako narzędzie do badania ostrości wzroku m.in. przez Arabów czy Indian.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz