poniedziałek, 13 listopada 2017

Amatorskie obserwacje słońca. Metoda 3 - OBSERWACJE W H-ALFA



Naszym podstawowym sprzętem, który musimy posiadać przy każdej z metod obserwacji to lornetka/teleskop, wiadomo- im większy, tym lepszy UWAGA!!! - obserwując Słońce zachowaj szczególną ostrożność! Dziś omówimy najciekawszą moim zdaniem metodę obserwacji Słońca, czyli obserwacje w paśmie wodorowym H- Alfa. 

Dostarcza ona niezwykle satysfakcjonyjących efektów, umożliwia dostrzeżenie m.in. protuberancji oraz innych zjawisk w niezwykle wysokiej jakości i ogromnym kontraście w porównaniu do poprzednio omawianych sposobów.




Jak obserwować? Schody zaczynają się już na samym początku, standardowy filtr H-alfa przepuszcza kolejno 35nm i 7nm światła w zależności od zastosowania w obserwacjach wizualnych lub astrofotografii. Niestety do obserwacji słońca będziemy potrzebowali przepuszczalności rzędu od 0,5 do 0,75 Angstrema (1nm to 10 Angstremów). Więc nawet bardzo wąski filtr fotograficzny przepuszcza 100 razy szersze pasmo niż te, które chcemy osiągnąć. Stworzenie tak precyzyjnego filtra jest niemożliwe za pomocą zwykłego kawałka szkła. Jedyny sposób, by móc obserwować Słońce w H-alfa to specjalistyczne teleskopy słoneczne, ich cena potrafi powalić na kolana przeciętnego zjadacza chleba, i właśnie cena sprzętu to jedyna wada tego rodzaju obserwacji, najmniejszy nawet teleskop z 40mm średnicą kosztuje około 3 tysięcy złotych, a wiadomo, że przez sprzęt o takiej aperturze raczej nie dostrzeżemy wielu szczegółów. Największe amatorskie sprzęty o średnicy 6 cali to już wydatek rzędu trochę poniżej 60 tysięcy złotych. Taki teleskop poza zwyczajną budową zbliżoną do refraktora składa się z 3 dodatkowych elementów: -Filtra odrzucającego energie- jest to czerwony filtr, który z grubsza pozbywa się większości fal pasma widzialnego -Etalonu, który transmituje kilka długości fali, z czego jedną centralnie na linii emisji H-alfa -Filtra dichroicznego, który transmituje linię H-alfa, jednocześnie zatrzymując inne długości fal, które nie zostały przechwycone przez etalon. Cała konstrukcja często też jest strojona tak, by zwalczyć efekt Dopplera, który towarzyszy wyrzutom oraz protuberancjom, które opuszczają Słońce z ogromnymi prędkościami. Do takiego teleskopu można dołączyć drugi- zewnętrzny etalon, który zredukuje pasmo przepuszczania z 0,7 do 0,5 Angstrema, co prowadzi do polepszenia kontrastu szczegółów obserwowanych na tarczy słonecznej. Jednak to także dodatkowy koszt i tak już bardzo drogiej technologii Efekty, jakich można się spodziewać po takim teleskopie, są zamieszczone na fotce. UWAGA!!! - obserwując Słońce zachowaj szczególną ostrożność! Przeciętny teleskop skupia 300-400x więcej światła niż ludzkie oko.






Jutro Słońce wschodzi o 6:56 a zachodzi o 16:00. Tranzyt przypada na 11:28 Liczba Wolfa: 0 Aktualne KP: 2,33

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz