niedziela, 23 września 2018

Kupujemy pierwszy teleskop

Wspomóż astronomię amatorską. Link przenosi do strony sklepu z akcesoriami astronomicznymi DELTA OPTICAL >>>>>http://fumacrom.com/9BNE<<<<

Z racji tego iż dostaje naprawdę dużo wiadomości z zapytaniami o swój pierwszy teleskop do obserwacji postanowiłem napisać dla Was prosty przejrzysty artykuł, który ma za zadanie wam pomóc. 


Każdy zainteresowany nocnym niebem w końcu staje przed wyborem. Jaki sprzęt kupić by nacieszyć się widokami nocnego nieba. Przed samym wyborem jednak warto zadać sobie kilka pytań:

- Jaki mamy poziom zaświetlenia miejsca obserwacji



Tak zwane Light Polution czyli poziom zaświetlenia nieba jest odwieczną zmorą obserwatorów. Im bardziej zurbanizowany teren tym mniej tak naprawdę obiektów zobaczymy. I nie pomoże nam w tym żaden teleskop. Aby dowiedzieć się o poziomie zaświetlenia naszego regionu wystarczy poszukać na internecie mapy zaświetlenia nieba.

Kliknij by przejść do Mapy Zaświetlenia
 


Gdy już mniej więcej wiemy jakie mamy zaświetlenie i wiemy także jak blisko od nas znajdują się miejsca warte rozłożenia sprzętu zadajemy sobie kolejne pytanie...

- Jak bardzo mobilny jest nasz zestaw

Teleskopy są naprawdę bardzo różne. Większość z nas jednak posiada samochody na transport naszego sprzętu w docelowe miejsce obserwacji. Niektórzy jednak chcieliby swój zestaw używać bez zbędnego oprzyrządowania jakim jest elektryka (na co zresztą też są sposoby). Wtedy bardzo ważne jest tak naprawdę jak bardzo lekki jest nasz teleskop i czy możemy spakować go do walizki bądź zabrać na rower. Takie zestawy oczywiście istnieją jednakże ich jakość nie jest do końca zadowowalająca a i ich cena jest czasem astronomiczna. Mowa tu o krótkich teleskopach achromatycznych. Istnieje jednak pewien zestaw dla początkujących który śmiało mogę polecić do kwoty 500 zł Jednak o tym niżej :)

- Do czego chcemy używać naszego zestawu 

Wiadomo większość z nas zechce kiedyś spróbować być może astrofotografii. Wtedy zaczynają się schody i kwoty zaczynają się od kwoty 2000 zł do sensownej astrofotografii. Mowa tu oczywiście o przypadku gdy używamy lustrzankę z teleobiektywem z prostym montażem do prowadzenia za gwiazdami. Zestawy do profesjonalnej astrofotografii zaczynają się od 5000 zł w górę. I to kwota nieprzekłamana chociaż oczywiście i na to znajdzie się rozwiązanie ponieważ dla chcącego nic trudnego prawda?

No dobrze przypuśćmy, że już wszystko wiemy. Wiemy co chcemy robić, jakie mamy zaświetlenie i możliwości trnasportu. I tutaj zaczynają się kolejne schodki. Ja w tym artykule zajmę się jednak teleskopem do OBSERWACJI WIZUALNYCH





Podstawowa zasada. Przy obserwacjach wizualnych liczy się
APERTURA czyli wielkość zwierciadła/soczewki. Wyróżniamy dwa rodzaje teleskopów. Są to refraktory i reflektory.


Refraktory z reguły są najczęściej spotykanymi sprzętami w sklepach internetowych. Cechuje je naprawdę mała waga oczywiście zależna od wielkości teleskopu. Inna nazwa to pospolicie LUNETA. Tor optyczny takiego sprżetu jest prosty i światło wpadając do przedniej soczewki przechodzi przez ich szereg aż do okularu i oka obserwatora co ukazuje nam poniższa grafika

 
Oczywiście teleskopy te mają swoje wady. Zależnie od jakości optyki użytej do produkcji soczewek ujawniają się braki w tego typu sprzętach. Często ujawnia się na obrazach ABERRACJA 




Przy nieodpowiednim skorygowaniu tej wady na gwiazdach ukazują się nam kolorowe obwódki. Jest to spowodowane różną odległością ogniskowania rozszczepionego światła. Przy dobrej jakości optyki ta wada przestaje być problemem.

Także przedstawiam wam poniżej dwa odmienne telekopy o różnej jakości optyki.

SKY WATCHER ED80
SKY WATCHER 80/400
 


Oba teleskopy są oczywiście tej samej konstrukcji optycznej jednakże różnią się jakością wykonanej optyki i korekcji wad optycznych. Za tym idzie różnica w cenie. Pierwszy z nich kosztuje prawie 3000 zł za samą tubę optyczną a drugi to cena poniżej 600 zł za wersję z montażem AZ. Oczywiście dla początkujących polecam model numer dwa. Mimo iż słabszej jakości optycznej to na sam start ten lekki refraktorek daje nam zaskakująco duże możliwości. Oczywiście jego powiększenie nie jest duże i daje nam wspaniałe szerokie pola. W zestawie znajduje się prosty montaż AZ-1 oraz dwa okulary 10 i 25mm. Świetnie nadaje się do obserwacji jasnych galaktyk oraz mgławic. Dobrze sprawdzi się także przy obserwacjach Księżyca. W tej cenie nie znajdziemy lepszego refraktora równie mobilnego i lekkiego :)

SW 80/400 PODCZAS OBSERWACJI




Oczywiście chcąc pójść nieco dalej w daleki kosmos i obserwować obiekty które gołym okiem nigdy by nie były dla nas widoczne musimy pójść nieco dalej. I tu przychodzi nam z pomocą wielkość zwierciadła. A jeśli zwierciadła to tylko Newtony. Jest to odmienny rodzaj teleskopu, który ma całkiem inną budowę od refraktora





Teleskopy Newtona wyłapują światło które wpada do tuby i odbija się od końcowego zwierciadła. Odbija ono je i kieruje w kierunku lusterka wtórnego które kieruje je w stronę okularu i bezpośrednio do naszego oka. Teleskopy Newtona są dużo większe od refraktorów. Jednakże są dużo bardziej wielozadaniowe od nich. Tutaj zasada jest podstawowa.

IM WIĘKSZA ŚREDNICA ZWIERCIADŁA TYM WIĘCEJ ZOBACZYMY



Newtony są naprawdę różne. Oczywiście główna różnica tyczy się wielkości zwierciadła. Jest jednak jedna zasadnicza wada tego typu sprzętu. Podczas częstych transportów tor optyczny może się nam poprzestawiać. Wpływa wtedy to na jakość ostrości uzyskiwanych obrazów. Przydatne wtedy są inne akcesoria jak np kolimator laserowy który pomoże nam bezbłędnie ustawić tor optyczny.


KOLIMATOR LASEROWY

 Wybierając naszego Newtona ważne jest też na czym go postawimy. Są dwa typy montaży, które stosujemy w astronomii. Oczywiście śmiało możemy je stosować zarówno przy Newtonach jak i Refraktorach.



Montaż Azymutalny / Montaż Dobsona





Oba montaże to najprostsze rozwiązania do obserwacji wizualnej. Cechuje je prostota użycia i używanie teleskopu już od chwili samego zamontowania sprzętu.




Montaż Paralaktyczny
BEZ NAPĘDÓW

GOTO
GOTO





I w tym momencie zaczynają się schody. Montaże paralaktyczne umożliwiają nam śledzenie gwiazd dzięki ustawieniu teleskopu w osi północnej. Daje nam wtedy to możliwość astrofotografii. Oczywiście istnieją montaże które nie posiadają tej możliwości, jednak dopiero zestaw sterowany komputerowo z silniczkami umożliwia nam śledzenie obiektu. Daje nam to możliwość bezstresowych obserwacji. Obiekt pozostaje cały czas w polu widzenia okularu. Dodatkowo wbudowana baza obiektów w montaż umożliwi nam komputerowe ustawianie obiektów. Bajer??? Oczywiście jednakże najprostszy system EQ 3-2 z prowadzeniem to koszt ponad
 2000 złotych a montaż bez napędów to koszta 900 zł
Jednakże chcąc wybrać Newtona do obserwacji wizualnych od kilku już lat wybór jest jeden najlepszy. Zarówno do planet jak i dalekiego kosmosu dla początkujących najlepszym wyborem są Newtony zawieszone na systemie Newtona.Tutaj wszystko już zależy od naszego budżetu.


SYNTA SKY WATCHER DOBSON 8



Oczywiście jest to podstawa do obserwacji dla początkującego już zaawansowanego obserwatora który od sprzętu już wymaga nieco więcej. Przez tego typu sprzęt zajrzymy już naprawdę w daleki kosmos. Oprócz tego ukaże nam szczegóły tarczy Marsa, pasma chmur na Jowiszu wraz z jego księżycami a także pierścienie Saturna. Można się pokuśić o naprawdę wiele obserwacji:)




Podawane w tym artykule teleskopy można zakupić w renomowanym sklepie
 http://www.astrokrak.pl/

Oprócz stacjonarnych sklepów posiada on także rozbudowaną sieć wysyłki internwtowej:) Wywiad z właścicielem tego sklepu możecie zresztą przeczytać na naszym blogu pod adresem https://astronomamatorski.blogspot.com/2017/07/wywiad-z-wascicielem-astrokrak.html



Na koniec artykułu chciałem oczywiście przestrzec przed zakupem sprzętu optycznego na portalach aukcyjnych. Kupując teleskop często zaglądamy na podejrzane aukcje mamiące nas powiększeniami teleskopu które możemy uzyskać.

PAMIĘTAJCIE!!! MAKSYMALNE UŻYTECZNE POWIĘKSZENIE TELESKOPU TO TAK NAPRAWDĘ MAKSYMALNIE 180 RAZY. RAZDKO KIEDY MOŻEMY UŻYĆ ZE WZGLĘDU NA SEEING WIĘKSZYCH POWIĘKSZEŃ



W standardzie rzadko kiedy używamy powiększeń większych niżeli 100 razy. Po prostu atmosfera ziemska przy większych powiększeniach na tyle zniekształca obraz iż staje się on rozmyty i niewyraźny. Stosowanie większych powiększeń także zmniejsza jasność obiektu. Co prawda na Księżycu i planetach może nam to wcale nie przeszkadzać jednakże na subtelnych obiektach mgławicowych już sprawa zaczyna wyglądać inaczej.


Przed użyciem sprzętu do obserwacji dobrze jest także na godzinę przed użyciem wystawić go na działanie temperatury powietrza na zewnątrz. Soczewki i zwierciadła mają to do siebie iż nieznacznie się rozszerzają i kurczą pod wpływem temperatury. Obrazy wtedy nam pływają i stają się nieczytelne. Mały zabieg a bardzo może poprawić jakość obserwacji


Przed obserwacjami dobrze jest także przyzwyczaić wzrok do ciemności. Szczególnie przydatne jest to podczas obserwacji obiektów głębokiego nieba. Po prostu unikajmy źródeł światła z telefonów oraz lamp ulicznych.
 

Oczywiście w razie pomocy wam przy wyborze teleskopu zapraszam do kontaktu :) W tym artykule przedstawiłem wam modele naprawdę budżetowe do obserwacji przy zachowaniu w miarę dobrej jakości. Zapraszam do śledzenia mojego funpage oraz Bloga.
 

Pogodnego Nieba.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz