niedziela, 17 września 2017

Sprzęt dla Astroamatora Część 1 Lornetki

Dostaje bardzo wiele wiadomości odnośnie sprzętu astronomicznego który nadaje się do tych a tych obserwacji. Z swojej obserwacji niestety wnioskuje że większość z kupujących nie ma pojęcia tak naprawdę o zasadach kupna sprzętu. Co kupić na początek? Ile to kosztuje i dlaczego tak drogo? Najczęściej padają właśnie te pytania. Sprzęt optyczny z którego będziemy zadowoleni się ceni. Nigdy nie spada z ceny a jeśli już to nieznacznie.

NA SAM POCZĄTEK PRZESTRZEGAM PRZED KUPNEM SPRZĘTU NA STRONACH ALLEGRO ORAZ OD OSÓB NIEZNAJĄCYCH SIĘ NA SPRZĘCIE. NIE DAJCIE SIĘ OSZUKAĆ!!!


Każdemu z was powiem to samo. Jeśli zaczynacie swoją przygodę z Astronomią obserwacyjną polecam LORNETKI

Wielu z was zapewne się skrzywi ponieważ lornetki są postrzegane przez wiele osób jako przyrodnicze akcesorium do podglądania ptaków a w ekstremalnych warunkach pięknych sąsiadek :D Ale wcale tak nie jest. Dobra lornetka ma na celu ukazać nam niebo w szerokim polu i pozwoli nam nauczyć się w nim poruszać. Nie dajcie się zwieźć. KAŻDY Z NAS NA POCZĄTEK POWINIEN SKORZYSTAĆ Z LORNETKI



Dobra jednak jeśli już zdecydujemy się na zakup lornetki musimy zwracać uwagę na kilka najważniejszych parametrów.



Każda lornetka oprócz loga producenta posiada magiczną liczbę. Będzie to czasem 7x50 , 10x50 , 20x50. Czym są te magiczne oznaczenia?


10x50

Pierwsza liczba 10 oznacza powiększenie lornetki i ukazuje o ile uzyskamy powiększony obraz oddalonego obiektu. Druga liczba to średnica obiektywów lornetki która ukazuje nam jak duża jest zdolność zbierania światła przez nasz sprzęt a dzięki temu jak ciemne obiekty ujdzie nam ujrzeć.




Na czym polega pikuś. Lornetke trzymamy w rękach. Im większa średnica obiektywów i powiększenie tym loretka jest cięższa. W modelach o parametrach wysokich waga potrafi przekraczać 1,5 kg co przy długotrwałych obserwacjach przeszkadza w utrzymaniu obiektu w polu widzenia i komfort obserwacji opada. Jednak wtedy na ratunek przychodzą nam złączki statywowe dzięki którym nasza lornetka pozostaje nieruchoma. Różnego rodzaju nasadki kątowe również powodują komfort obserwacji.


ODE MNIE POLECAM LORNETKĘ Bresser Spektar 10x50 WRAZ Z STATYWEM I ADAPTEREM DO NIEJ.
http://astrokrak.pl/lornetki-bresser/2882-lornetka-bresser-spektar-10x50.html
KUP LORNETKĘ

http://astrokrak.pl/111-l-adapter-may-do-lornetki-30-50mm-.html
KUP ADAPTER



ZASADY ZAKUPU  



1.Wybierając lornetkę miejmy na uwadze jej parametry a także poczytajmy na forach jej recenzje a także opinie osób które już jej używali.




2. Kupujmy od zaufanego sprzedawcy sprzętu optycznego. Mamy gwarancję iż otrzymamy sprzęt nowy i gotowy do obserwacji. Często zdarza się że sprzedawcy przysyłają nam sprzęt nie skolimowany




3. Nie sugerujmy się ceną promocji i reklamami że uzyskamy takie a takie obrazy! Sprzęt dobrej klasy kosztuje. Nie zaoszczędzimy a jeśli zaoszczędzimy to na własne życzenie pakujemy się w kłopoty



4. Kupując lornetkę dużych rozmiarów zainwestujmy w statyw który da nam komfort prowadzenia obserwacji



Lornetka wbrew pozorom jest świetnym narzędziem do przeglądu nieba. Dobry sprzęt potrafi nam pokazać dużo więcej niż byśmy w stanie sobie wyobrazić. Duże szerokie pola drogi mlecznej, gromady gwiazd, gwiazdy podwójne gwiazdy zmienne, Księżyc , komety , piękne koniunkcje.





Każdy na początek powinienem tego spróbować. Poznać niebo. Dać spróbować je zrozumieć. W kolejnym odcinku kupimy nasz pierwszy teleskop


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz