Księżyc to najczęściej fotografowane ciało niebieskie na niebie. Przemierza on nieboskłon każdego dnia i każdego dnia jest inny. Jest bardzo jasny przez co do jego fotografii wystarczy zwykły statyw i obiektyw jednak lepsze wyniki uzyskamy za pomocą sprzętu optycznego jak teleskopy. Do fotografii Księżycowej tarczy będącej w koniunkcji z planetami używajmy najlepiej szerokokątnych obiektywów do 50mm.
Aby uzyskać szczegóły na tarczy Srebrnego Globu użyjmy ogniskowej co najmniej 200 mm oraz solidnego statywu
Blog autorstwa amatora astronomii dla innych amatorów. Znajdziecie u mnie wiele fascynujących ciekawostek o Wszechświecie. Najbardziej interesują mnie tematy pogody kosmicznej oraz astrofotografii. Zapraszam na wspólne poznawanie Wszechświata
czwartek, 28 września 2017
środa, 27 września 2017
poniedziałek, 25 września 2017
Pierwsze Światło SW 80/400 na Star Adventurer
czwartek, 21 września 2017
SW 80/400 Sky Watcher Refraktor
niedziela, 17 września 2017
Sprzęt dla Astroamatora Część 1 Lornetki
Dostaje bardzo wiele wiadomości odnośnie sprzętu astronomicznego który nadaje się do tych a tych obserwacji. Z swojej obserwacji niestety wnioskuje że większość z kupujących nie ma pojęcia tak naprawdę o zasadach kupna sprzętu. Co kupić na początek? Ile to kosztuje i dlaczego tak drogo? Najczęściej padają właśnie te pytania. Sprzęt optyczny z którego będziemy zadowoleni się ceni. Nigdy nie spada z ceny a jeśli już to nieznacznie.
NA SAM POCZĄTEK PRZESTRZEGAM PRZED KUPNEM SPRZĘTU NA STRONACH ALLEGRO ORAZ OD OSÓB NIEZNAJĄCYCH SIĘ NA SPRZĘCIE. NIE DAJCIE SIĘ OSZUKAĆ!!!
NA SAM POCZĄTEK PRZESTRZEGAM PRZED KUPNEM SPRZĘTU NA STRONACH ALLEGRO ORAZ OD OSÓB NIEZNAJĄCYCH SIĘ NA SPRZĘCIE. NIE DAJCIE SIĘ OSZUKAĆ!!!
sobota, 9 września 2017
Noc 8/9 Września 2017 Zorza Nad Polską
Noc z 8 na 9 września rysowała się nadzwyczaj imponująco. Uderzenie Koronalnego Wyrzutu Masy w nocy 7.09 dawało nam nadzieję na zobaczenie widowiska które zapamiętamy na lata i każde następne zorze polarne będziemy do tego porównywać. Mniej więcej właśnie tak się stało jednak nie do końca.
Wraz z ekipą monitorującą pogodę ruszyliśmy w teren aby móc uwiecznić ten ewenement a także zobaczyć go na własne oczy.Tuż po zachodzie Słońca wykonałem zdjęcie kontrolne aparatem zawartym w Huawei P8 i to co zobaczyłem przerosło moje oczekiwania
Wraz z ekipą monitorującą pogodę ruszyliśmy w teren aby móc uwiecznić ten ewenement a także zobaczyć go na własne oczy.Tuż po zachodzie Słońca wykonałem zdjęcie kontrolne aparatem zawartym w Huawei P8 i to co zobaczyłem przerosło moje oczekiwania
środa, 6 września 2017
CME Full Hallo z rozbłysku X 9,33 skierowane s tronę Ziemi
CME uwolnione z rozblysku klasy M 5.5 troszkę zawodzi. Z śmiałych prognoz aktywności na poziomie KP 7 niewiele się sprawdziło. Co prawda uderzenie miało moc i potencjał jednak jego siła napędowa czyli skierowanie pola Bz bardzo się wahała pomiędzy wartościami -10 a 0. Nie pozwoliło to na rozwój sytuacji do burzy geomagnetycznej choćby poziomu G1. W ciągu najbliższych kilkunastu godzin nadal będziemy przebywać w strefie CME i sporadyczne skoki aktywności do poziomu burzy są możliwe jeśli tylko pole magnetyczne tego wyrzutu zmieni skierowanie na wyraźne wartości ujemne.
Rozbłysk X 9,33 Najsilniejszy wybuch 24 cyklu słonecznego
Od kilkunastu godzin obserwujemy na Słońcu podwyższoną aktywność rozbłyskową jednak takiego scenariusza się nikt nie spodziewał nawet w najśmielszych snach. Po rozbłyskach klasy M i wyrzucie koronalnym z rozbłysku M5.5 Słońce w obszarze aktywnym 2673 wyraźnie ucichło. Wydawać by się mogło że to na tyle. Ostatni dzień środa dobrego skierowania aktywnej grupy w stronę Ziemi nie przygotował nas na to co miało się wydarzyć.
poniedziałek, 4 września 2017
Rozbłyski Słoneczne
Życie na Ziemi wydaje się stałe i spokojne. Jednak jesteśmy tak naprawdę uzależnieni od naszej gwiazdy oddalonej o 150 mln km czyli Słońca. Gwiazda ta ma 4,5 mld lat i należy do gwiazd karłowatych ze względu na swoje rozmiary. Słońce jest niczym nie wyróżniającą się gwiazdą wśród miliardów gwiazd w galaktyce. Jednak nas nie interesuje cała galaktyka. Słońce jest jedno a jego oblicze nie do końca jest wam znane. Chciałem wam przedstawić więc jego wybuchową naturę.
Subskrybuj:
Posty (Atom)