czwartek, 28 września 2017

Dwa oblicza Księżyca 28/08/2017

Księżyc to najczęściej fotografowane ciało niebieskie na niebie. Przemierza on nieboskłon każdego dnia i każdego dnia jest inny. Jest bardzo jasny przez co do jego fotografii wystarczy zwykły statyw i obiektyw jednak lepsze wyniki uzyskamy za pomocą sprzętu optycznego jak teleskopy. Do fotografii Księżycowej tarczy będącej w koniunkcji z planetami używajmy najlepiej szerokokątnych obiektywów do 50mm.

Aby uzyskać szczegóły na tarczy Srebrnego Globu użyjmy ogniskowej co najmniej 200 mm oraz solidnego statywu



środa, 27 września 2017

M13 z SW 80/400 i kilka cudów

Znalazłem w końcu trochę czasu by wybrać się poza miasto z swoim sprzętem i spróbować coś złapać. Ustawiłem się około 5 km za światłami miejskimi na terenach podmiejskich i mając nadzieję na udaną sesję złożyłem szybko swój zestawik i rozpocząłem walkę z ustawianiem polarnej.

poniedziałek, 25 września 2017

Pierwsze Światło SW 80/400 na Star Adventurer

Miało być zwycięstwo i po części było. Szybki wyskok pomiędzy bloki z zestawem jeszcze kiedy były chmury i wyczekiwanie na pojawienie się polarnej aby to wszystko jakoś zacząć. I w końcu jest! Zaczyna się wielka przygoda z astrofotografią świeżutkim Sky Watcherem 80/400








czwartek, 21 września 2017

SW 80/400 Sky Watcher Refraktor

Można powiedzieć że w końcu nadszedł ten dzień. Po kilkunastu latach zabawy z astronomią i poznawaniu wielu rodzajów sprzętów nadszedł dzień gdzie mam swój docelowy zestaw a jego ostatnie ogniwo właśnie dotarło w moje łapska





niedziela, 17 września 2017

Sprzęt dla Astroamatora Część 1 Lornetki

Dostaje bardzo wiele wiadomości odnośnie sprzętu astronomicznego który nadaje się do tych a tych obserwacji. Z swojej obserwacji niestety wnioskuje że większość z kupujących nie ma pojęcia tak naprawdę o zasadach kupna sprzętu. Co kupić na początek? Ile to kosztuje i dlaczego tak drogo? Najczęściej padają właśnie te pytania. Sprzęt optyczny z którego będziemy zadowoleni się ceni. Nigdy nie spada z ceny a jeśli już to nieznacznie.

NA SAM POCZĄTEK PRZESTRZEGAM PRZED KUPNEM SPRZĘTU NA STRONACH ALLEGRO ORAZ OD OSÓB NIEZNAJĄCYCH SIĘ NA SPRZĘCIE. NIE DAJCIE SIĘ OSZUKAĆ!!!

sobota, 9 września 2017

Noc 8/9 Września 2017 Zorza Nad Polską

Noc z 8 na 9 września rysowała się nadzwyczaj imponująco. Uderzenie Koronalnego Wyrzutu Masy w nocy 7.09 dawało nam nadzieję na zobaczenie widowiska które zapamiętamy na lata i każde następne zorze polarne będziemy do tego porównywać. Mniej więcej właśnie tak się stało jednak nie do końca.

Wraz z ekipą monitorującą pogodę ruszyliśmy w teren aby móc uwiecznić ten ewenement a także zobaczyć go na własne oczy.Tuż po zachodzie Słońca wykonałem zdjęcie kontrolne aparatem zawartym w Huawei P8 i to co zobaczyłem przerosło moje oczekiwania


środa, 6 września 2017

CME Full Hallo z rozbłysku X 9,33 skierowane s tronę Ziemi

CME uwolnione z rozblysku klasy M 5.5 troszkę zawodzi. Z śmiałych prognoz aktywności na poziomie KP 7 niewiele się sprawdziło. Co prawda uderzenie miało moc i potencjał jednak jego siła napędowa czyli skierowanie pola Bz bardzo się wahała pomiędzy wartościami -10 a 0. Nie pozwoliło to na rozwój sytuacji do burzy geomagnetycznej choćby poziomu G1. W ciągu najbliższych kilkunastu godzin nadal będziemy przebywać w strefie CME i sporadyczne skoki aktywności do poziomu burzy są możliwe jeśli tylko pole magnetyczne tego wyrzutu zmieni skierowanie na wyraźne wartości ujemne.

Rozbłysk X 9,33 Najsilniejszy wybuch 24 cyklu słonecznego

Od kilkunastu godzin obserwujemy na Słońcu podwyższoną aktywność rozbłyskową jednak takiego scenariusza się nikt nie spodziewał nawet w najśmielszych snach. Po rozbłyskach klasy M i wyrzucie koronalnym z rozbłysku M5.5 Słońce w obszarze aktywnym 2673  wyraźnie ucichło. Wydawać by się mogło że to na tyle. Ostatni dzień środa dobrego skierowania aktywnej grupy w stronę Ziemi nie przygotował nas na to co miało się wydarzyć.



poniedziałek, 4 września 2017

Rozbłyski Słoneczne

Życie na Ziemi wydaje się stałe i spokojne. Jednak jesteśmy tak naprawdę uzależnieni od naszej gwiazdy oddalonej o 150 mln km czyli Słońca. Gwiazda ta ma 4,5 mld lat i należy do gwiazd karłowatych ze względu na swoje rozmiary. Słońce jest niczym nie wyróżniającą się gwiazdą wśród miliardów gwiazd w galaktyce. Jednak nas nie interesuje cała galaktyka. Słońce jest jedno a jego oblicze nie do końca jest wam znane. Chciałem wam przedstawić więc jego wybuchową naturę.